Evropa

Evropa je území brané buďto jako jeden ze šesti světadílů v jejich tradičních pojetích, nebo jako západní část Eurasie. Ze severu jej ohraničuje Severní ledový oceán, ze západu Atlantský oceán, z jihu Středozemní a Černé moře spolu s vodními cestami, které je spojují, a z východu Asie (o přesném průběhu této části hranice nepanuje konsenzus).

Jde o druhý nejmenší světadíl mající rozlohu asi 10 058 912 km² (2009)[1] (asi 7 % zemského povrchu), který je však zároveň druhý nejhustěji zalidněný (asi 72 obyvatel/km²), takže asi 742 500 000 obyvatel Evropy (2013)[2] představuje přibližně 9,6% podíl na světové populaci (údaje k roku 2009).

Tenerife

Observatoř Izaňa Já tomu říkám razící štít…ale je to oblíbená turistická atrakce, příklad tuhnutí lávy. Tohle vodoinženýrské dílo mi bere dech. A do toho mám letět? Oblíbená zatáčka „U zabitýho“ Její veličenstvo sopka. Trochu večerního kýče. A ještě… Z procházky v tropické části ostrova. Ani už nevím, kdo je kdo. Jarda…škoda ho, byla s ním neuvěřitelná sranda.

Číst více  

Španělsko 2003

Už úvodní příhoda na letišti v Madridu naznačila, na co se musíme připravit. Podařilo se mi zapomenout v letadle mikinu, ke které mám citový vztah a když jsem se jí snažil získat zpět, narazil jsem na pozvolné španělské tempo a minimální znalost angličtiny i u zaměstnanců letiště. Pokoušet se ve Španělsku domluvit anglicky je opravdu marné, nakonec byl účinnější systém …

Číst více  

Francie 2003

Jasně, proč se táhnout dalších 100 – 200 km, když na výše jmenovaných místech se také létá skvěle? Kromě toho, že rád létám na různých místech (člověk se naučí mnohem víc čtením různých terénů než broušením jednoho kopce) je to hlavně velmi stabilní počasí s velkým počtem letových dní, dané pravděpodobně blízkostí moře. A létací sezóna je zde velmi dlouhá, …

Číst více