Blízký východ

Blízký východ nebo také Přední východ je označení pro oblast východního Středomoří a případně i přilehlých oblastí. Pojem vznikl z evropského pohledu jako protiklad Dálného východu.

Vlivem angličtiny se používá výraz Střední východ (Middle East), označující rozšířenou oblast Blízkého východu a přejímaný i do jiných jazyků. Názvy Blízký, Střední nebo Dálný východ jsou typické příklady etnocentrismu, tj. jsou tvořeny z pohledu určité kultury, v tomto případě evropské. Neutrální název používaný například OSN je jihozápadní Asie. Blízký východ je oblast zasahující severovýchodní Afriku, jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropu, kterou tvoří státy: Bahrajn, Egypt, Irák, Írán, Izrael, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Kypr, Libanon, Omán, Jemen, Saúdská Arábie, Sýrie, Turecko a Spojené arabské emiráty.

Izrael 2001

Nejdříve bych rád odpověděl na pochyby o tom, zda je Izrael dost bezpečný pro své návštěvníky. Při vyhodnocování zpráv z Izraele se prosím řiďte svým vlastním úsudkem a nepodléhejte poplašným zprávám z TV Nova nebo CNN, které zřejmě mají za úkol strašit obyvatelstvo této země, případně této planety. Podívejte se na mapu, kde leží území pod palestinskou zprávou a kde …

Číst více